Večina otrok iz našega vrtca je v stiku z živalmi na kmetiji. Tudi s kravami, za katere otroci vedo, da dajejo mleko, iz katerega se naredi tudi sir. V petek smo obiskali malo sirarno Zalinega in Nežinega tata v Polju, da bi videli, kako nastaja sir. Tata Benjamin nam je razkazal prostor in pripomočke, ki so potrebni za izdelavo sira. Prostor mora biti čist, prav tako mora imeti sirar opravo za to opravilo. Tudi mi smo si nadeli higienske kape. Ko se je mleko v kotlu dovolj segrelo in so se s pomočjo sirišča oblikovale grudice, smo opazovali spretno pobiranje zrn iz kotla s prtom in odcejanje vode iz modela. Poizkusili smo odrezke dan starega sira, ki pa nam niso bili všeč. Izvedeli smo, da mora sir najprej dozoreti. Sire, ki po soljenju v slanici zorijo na policah in jih je treba obračati, smo si ogledali v sosednjem prostoru. Mama Nika nam je pripravila za ogled in pokušino še druge produkte, ki nastanejo pri sirjenju. To je sirotko in skuto, iz katere pripravljajo različne namaze. Vse je bilo zelo okusno in tudi zdravo.

V hlevu smo si ogledali še krave, potem pa se napotili nazaj v vrtec. Tatu Benjaminu in mami Niki se še enkrat zahvaljujemo za prijazen sprejem.

Za vrtec Šentviška Gora, Stanislava Črv