Skoči na glavno vsebino

Medvedki smo v zadnjem tednu spoznavali čebele in njihov pomen za človeka. Osredotočili smo se na našo avtohtono kranjsko sivko. V zgibankah, knjigah in na videoposnetkih, smo si ogledali njihov način življenja in telesne značilnosti ter jih nato izdelali iz papirja. Tako kot čebele, smo tudi mi nabirali medičino na rožah in hkrati šteli in prirejali. Z iskanjem čebeljih parov pa urili spomin. Pogovarjali smo se o pomenu lokalno pridelane hrane ter se začeli zavedati vrednosti čebeljih izdelkov. Spoznavali kakšna je pot izdelka od proizvajalca do trgovskih polic in konec tedna praznovali tradicionalni slovenski zajtrk. Dogodku primerno smo najprej zgubali prtičke za pogrinjke in okrasili mize, nato pa pojedli kruh namazan z maslom in medom, popili mleko in zagrizli še v sočne jabolčne krhlje. Kmalu po zajtrku nas je obiskal čebelar Slavko. S seboj je prinesel lesen panj s satovjem. Povedal nam je, da je zelo pomembno, da smo v bližini čebel sproščeni in mirni, saj se hitro vznemirijo. Baje zelo dobro vohajo in tudi prepoznajo svojega gospodarja. Ogledali smo si čebelarsko obleko in čebelarske pripomočke. Čebelar Slavko nam je razložil, kdo vse živi v čebelji družini ter poudaril, da je najpomembnejše poslanstvo, ki ga čebele opravljajo, opraševanje različnih rastlin. Podaril nam je vazo domačega medu in medenjake, ki jih je spekla njegova žena, mi pa smo se mu iz srca zahvalili ter mu podarili majhno pozornost v obliki čebelice. Kako smo aktivno sodelovali pri dejavnostih, pa si poglejte na fotografijah.

Za vrtec Dolenja Trebuša, Alenka in Lea

Dostopnost