Nekega dne je k nam v Račke prišla punčka iz cunj. Ugotovili smo, da so danes punčke precej drugačne in da je punčka iz cunj še iz časa naših babic. Ker še ni imela imena, so ji otroci na glasovanju izbrali ime Lili. Naša Lili je otrokom tako lahko vsak dan, iz prve roke, pripovedovala o življenju nekoč. S fotografijami iz svojega albuma nas je ponesla v preteklost, nam predstavila stare običaje in plese, nas naučila igro Ali je kaj trden most? in nam prinesla naravni material za igro. S punčko smo poslušali ljudske pesmi in brali slovenske ljudske pravljice. Da bi se otroci lažje predstavljali kako preprosta je bila včasih prehrana, nam je Lili postregla s krompirjem v oblicah. Presenetila nas je tudi s starimi predmeti, ki smo si jih natančno ogledali, jih primerjali s sodobnimi in jih tudi preizkusili. Otrokom je bil najbolj všeč kavni mlinček, zato nas je punčka Lili naučila pesem Moja mati kuha kafe. Otroke je pesem tako prevzela, da so jo popevali po cele dneve, med igro, ustvarjanjem, nanjo so se spomnili še med obroki. S skupnimi močmi nam je uspelo namleti dovolj kave, da smo jo lahko skuhali, uporabili pa smo jo tudi za ustvarjanje kavnih skodelic. Za nekaj časa je opojni vonj skodelic iz kave napolnil našo garderobo, sedaj pa je že odeta v sneg.

Za Račke, Silvana in Nina