Skoči na glavno vsebino

V tednu od 21.11. do 25.11.2022, smo vzgojiteljice vrtca v enoti Dolenja Trebuša, za naše otroke pripravile dejavnosti, ki smo jih izključno povezale s tekstilom. Igrače smo v tem času pospravile, naša igralnica je tako rekoč postala šivalnica, kjer smo pridni škratje izrezovali blago, šivali, se z njim igrali, ga oblikovali. Za uvod smo na obisk povabili šiviljo Polono iz Tolmina, ki nam je konkretno predstavila svoje delo, svoj poklic. S seboj je prinesla kar nekaj pripomočkov, da smo ji lahko pomagali pri ustvarjanju nogavičk, ki bodo starejši skupini otrok služile za adventni koledar. Po predstavitvi poklica šivilje, smo vzgojiteljice otrokom pripravile različne dejavnosti, da so tudi sami pripomogli k sooblikovanju odpadnega tekstila. Uporabile smo različne stare majice, ki smo jih oblikovali v predpasnike za otroke, le ti pa so jih z različnimi barvami za tekstil porisali, tako smo jim dali novo življenje. Iz odrabljenih nogavic smo skupaj z otroki izdelale škrate, otroci so polnili nogavice z odpadnim polnilom stare sedežne, ter izbirali blago za kape.
Ker se nam je skozi teden nabralo kar nekaj odpadnega tekstila, smo ga uporabili, ter iz njih izdelali še blazine za otroke, ki jih sedaj uporabljajo vsakodnevno pri igri, počitku, telovadbi. Starejši otroci so pletli iz trakov, iz starih majic, uporabne igrače za kužke. Koščke blaga pa so vključili v likovno delo, na snežake, ki sedaj krasijo prostore knjižnice v Tolminu. Uporabna vrednost odpadnega blaga je res neizmerna. Sedaj že nastajajo prve rokavičke za umivanje, ki jih bodo otroci prejeli od dobrega moža, tako bodo tudi stare brisače znova zaživele. Ob zaključku tedna smo izvedli še tržnico rabljenih oblačil, kjer je prodajalka že komaj čakala vse tiste lepe, pisane gumbe, s katerimi so otroci lahko nakupovali. Skozi teden so prinašali različna oblačila, ki smo jih smiselno povezale v paketke in so komaj čakali, da jih kakšen od otrok tudi izbere. Tako smo otroke, njihove družine in vse sodelujoče ozavestili o tem, da premajhna oblačila niso vedno neuporaba, saj za nekoga pridejo še vedno zelo prav.

Skozi teden je staro blago znova zaživelo v vsem svojem sijaju.

Za vrtec Dolenja Trebuša, Petra

 

Dostopnost