Skoči na glavno vsebino

Tako kot vsako leto, smo tudi letos natančno vedeli, da bomo tretji petek v novembru jedli tradicionalni slovenski zajtrk. Torej kruh z maslom in medom, jabolko in mleko. Ker pa nas je zanimalo, od kje pridejo sestavine, smo v minulem tednu to bolj natančno spoznavali. Obiskali smo čebelarja in spoznali, kako skrbi za svoje čebele. Ogledali smo si pripomočke, ki jih uporablja za točenje medu. Nato smo vstopili še v hlev, kjer nam je bilo razloženo, kako skrbijo za krave, kje jih molzejo in kaj nato z mlekom storijo.  Znali smo našteti več mlečnih izdelkov, med njimi tudi maslo, ki je sestavni del tega posebnega zajtrka. Prebrali smo pravljico o mali rdeči kokoški, ki je našla pšenična zrna, jih posejala, požela zrelo pšenico, jo nesla v mlin nato pa iz moke spekla kruh. Zgodbico so otroci z veseljem večkrat dramatizirali in si s tem lažje zapomnili, kakšna je pot od zrnja do kruha. Iz papirja smo si izdelali master chef kuharske kape, si nadeli predpasnike in se spremenili v peke. Mesili smo hlebčke kruha, jih preštevali, prirejali in razvrščali po velikosti. Odšli smo v bližnji sadovnjak in čeprav na drevesih že dolgo ni več jabolk, smo tekali med jablanami, opazovali njihove krošnje in lubje ter se spraševali kam je odšlo listje in zakaj. Na še veliko vprašanj moramo odgovoriti. O tem pa v naslednjih novičkah.

za vrtec Šentviška Gora, vzg. Alenka

 

Dostopnost