Skoči na glavno vsebino

Začetek meseca novembra smo se pri Medvedkih pogovarjali kako nastane oz. pridemo do kruha. Zelo hitro smo ugotovili, da  kruh naredimo iz testa, testo pa nato spečemo v pečici. Prav tako smo vedli,  da za pripravo testa potrebujemo moko, vodo, kvas in sol. Ampak zanimalo nas je še več, kako pridemo do moke. Vedeli smo samo, da moka pridobimo z  mletjem žita. Radovednost pa nam kljub temu ni dala miru, zato smo si pomočjo posnetka, ki smo si ga ogledali na velikem platnu, ogledali postopek pridelave žita, pa vse do priprave in peke kruha. Res smo bili presenečeni nad razsežnostmi žitnih polji. Naslednji dan smo si žita pšenice in ječmena tudi v živo ogledali in ga prijeli v roke. Presenetilo nas je kako majhno je in koliko zrnc rabimo za en hlebec kruha. Žito smo poskusili zdrobiti, a nam ni šlo najbolje, saj je zelo trdo. Poskusili smo s kladivom in ugotovili, da iz tega nastanejo kosmiči in ne moka. K sreči smo ugotovili, da imajo pri sosedih namizni mlin za mletje žita in odločili smo se, da naslednji dan obiščemo Miloša in ga prosimo za pomoč. Zjutraj smo že nestrpno čakali, kdaj se boom z našo pšenico odpravili do mlina. Miloš nas je že čakal s svojim mlinom. Žito smo vsuli v mlin in nestrpno čakali kaj se bo zgodili. Miloš je vklopil mlin, ki je začel zelo ropotati in kaj kmalu se je iz njega začela vsipati moka, ki smo jo lahko nato tudi otipali.  Ko je bilo žito zmleto nam je prijazno razložil, kako je mlin zgrajen in kako deluje. Milošu smo se zahvalili za prijaznost in odnesli svojo moko v vrtec. Naslednji dan pa smo v vrtec povabila Nikino mamo, ki nam je pokazala in pomagala pri peki žemljic. Vse skozi smo jo budno opazovali, nato pa sami oblikovali svojo žemljico. Kristina pa nam je pripravila še večji hlebec, ki smo si ga nato postregli ob tradicionalnem slovenskem zajtrku. Šele, ko smo se skupaj usedli za mizo smo spoznali, koliko truda je potrebnega, da pridemo do kruha. Ugotovili smo, da bomo šele sedaj začeli ceniti njegovo pravo vrednost.

Ob tem bi se zahvalili Milošu in Kristini, ki sta si vzela čas in nam pomagala pridobivati nova znanja in spoznanja.

 

Za vrtec Dolenja Trebuša pripravila; Sara

 

 

Dostopnost