Skoči na glavno vsebino
Danes je otroke iz vrtca Podmelec v igralnici pričakalo sporočilo, da jih danes čaka glasbeno obarvan dan, poln barvitih melodij in novih zvokov. Otroci so se spraševali kaj neki se skriva za tem sporočilom, dokler ni Jurij povedal, da bo v naš vrtec prišel njegov stric Samo. “Jaz ga poznam!” je bil navdušen Jurij. Prvi del delavnic je bil namenjen šolarjem, saj ima Samo na naši podružnici še dve nečakinji Nežo in Nušo, nato pa so bile na vrsti tudi Račke. Samo Kutin in Enja Grabrija sta res vsestranska umetnika. Samo zna iz različnih glasbil izvabit zanimive zvoke, ki so takoj pritegnili pozornost otrok. Enja pa je s svojim nežnim glasom otroke popeljala v pravljični svet kamišibajskega gledališča. Otroci so bili deležni ljudske pravljice o zviti lisici in volku, za katero je ilustracije narisala kar Enja sama. S pomočjo butaja so spoznali ali pa obnovili tudi pesmico Pleši, pleši črni kos, ki je otroke zelo nasmejala, saj je bila hudomušno obarvana. Iz sveta domišljije so nato otroci prestopili na glasbeno ustvarjanje s Samotom. Najprej so inštrumente le preizkušali, saj so veliko glasbil in zvočil srečali prvič. Na glasbeni preprogi so se tako znašli afriški ksilofoni, cevni zvonci, različna kovinska in lesena tolkala, balafoni, kalimba… Mali glasbeniki so se preizkusili v muziciranju s pomočjo dirigenta, a je bil naš orkester bolj glasen, kot melodično ali ritmično usklajen. Vendar pa je bilo otrokom nadvse zabavno ustvarjati čimbolj glasne zvoke. Glasbenik Samo je otrokom dokazal, da je lahko instrument tudi balon. Otroci so se iz srca smejali piskajoči melodiji, ki jo je  zvabil iz navadnega balona. Vzgojiteljici sta bili navdušeni tudi nad nenavadnim srednjeveškim glasbilom z imenom Hurdy gurdy ali za otroke Hrdi grdi. Samo se je na to glasbilo naučil igrati kar sam, kar še enkrat dokazuje, da je Jurijev stric res pravi glasbeni talent.
Hvala Samotu in Enji za krasen glasbeni dopoldan in mogoče se srečamo na kakšni glasbeni delavnici tudi zunaj našega vrtca.
za vrtec Podmelec, Špela Krivec
Dostopnost