Skoči na glavno vsebino

V sredo popoldan smo se mladi planinci z vrtca Most na Soči, Dolenje Trebuše, Podmelca in Šentviške Gore zbrali pred gorniškim centrom planinskega društva Tolmin. Poslovili smo se od staršev in se polni pričakovanj razdelili v dve skupini podali eni v gorniški center, drugi na postajo gorske reševalne službe. V gorniški center PD Tolmin nas je prijazno povabil alpinist Martin Kranjc, član Soškega alpinističnega odseka. Najprej nam je preko projekcije fotografij in različne opreme predstavil plezanje in načine varovanja, ki ga pri plezanju uporabljajo.  A nas je še bolj kot to zanimala plezalna stena, ki se je bohotila v prostoru. Odločili smo se, da se preizkusimo v plezanju.  Najprej smo se ogreli in se nato z veseljem oprijeli oprimkov, ter se preizkusili v plezanju. Kljub temu, da smo vsi zelo spretni in močni, smo ugotovili, da za plezanje rabimo res veliko moči, spretnosti, vztrajnosti… Drugi del obiska je bil obisk gorske reševalne postaje Tolmin. Na vhodu nas je pričakal gorski reševalec Miljko Lesjak, ki nas je prijazno sprejel in nam najprej pokazal vozila, ki jih uporabljajo pri reševanju. Poleg tega nam je predstavil različne predme in orodja, ki se uporablja pri reševanju. Pokazal nam je tudi svoj velik nahrbtnik, z veliko različne opreme, ki jo uporablja pri reševanju. Ob pomoči in navodilih gorskega reševalca, smo se nato tudi sami preizkusili v reševanju ponesrečenca. V tej vlogi smo se zelo dobro znašli in pri tem tudi zelo uživali.

Ob pridobivanju novih znanj in izkušenj, smo zelo uživali in se imeli zelo lepo, za kar se zahvaljujemo alpinistu Martinu Kranjcu in gorskemu reševalcu Miljku Lesjaku. Obiska nam bo zagotovo ostal še dolgo v prijetnem spominu.

 

 

Za planince; Sara

Dostopnost