Skoči na glavno vsebino
V četrtek, 9.5.2024, smo se Cicibani planinci iz vrtca Most na Soči in Cicibani planinci iz vrtca Tolmin združili, da bi skupaj izvedli zaključni pohod za letošnje šolsko leto. Pot smo začeli na igrišču Slapa ob Idrijci, kjer nas je najprej nagovorila predsednica mladinskega odseka Majda Pagon. Na 35. obletnico srečanja je prišla tudi predsednica PD Tolmin Milena Brešan in se nam pridružila na pohodu. Za uvod se nam je najprej predstavil jamar Zdenko Rejec, ki je pokazal jamarsko opremo, varno uporabo le-te, potem pa sem je vpel kar na košarkarski koš in demonstriral vzpenjanje in spust po jamarski vrvi. Otroci so z aplavzom pokazali navdušenje nad jamarskimi spretnostmi. Nato smo nadaljevali pot po Kosmačevi učni poti. Med potjo smo opazovali slikovito okolico z majhnimi slapovi in prepoznavali travniške rastline. Kmalu smo zagledali cilj našega pohoda, Kosmačevo domačijo. Tam nas je pričakala kustosinja Karla Kofol, ki je otroke povabila v hišo našega pisatelja Kosmača. Otroci so si ogledali črno kuhinjo in začutili vonj po dimu, ki se je nekoč valil pod stropom. V izbi so planinci lahko splezali na peč in prisluhnili stari stenski uri. Nekateri so se preizkusili tudi v nošnji košare na glavi, kar so gospodinje nekoč spretno izvajale brez pomoči rok. Mlade planince je po ogledu notranjosti hiše čakalo še eno presenečenje. Zunaj jih je namreč pričakal harmonikaš Bogdan Kosmač, ki je dvignil na noge tudi najbolj utrujene. In to še ni bilo vse! Pred hišo na klopi sta bila dva težka nahrbtnika brez lastnika. Otroci so kmalu ugotovili, da je zagotovo to še eno presenečenje. V nahrbtnikih so se skrivale namreč planinske majice za vsakega Cicibana planinca. Seveda smo naredili skupinsko sliko, saj se tako srečanje zgodi le enkrat letno. Po vrnitvi na Slap smo se vsi strinjali, da je za nami en prijeten dogodek, ki bo mladim planincem, mentoricam in vsem gostom, ostal v lepem spominu.
Hvala vsem, ki ste obogatili 35. srečanje Cicibanov planincev.
fotografije, mentorice planinske dejavnosti
za Cicibane planince iz vrtca Most na Soči s podružnicami zapisala,  Špela Krivec
Dostopnost