» Promet je oblikovan po meri odraslih in ker otroci niso le pomanjšani odrasli, od njih v prometu niti ob najboljši vzgoji ne moremo pričakovati, da se bodo v vsaki situaciji obnašali racionalno. Dolžnost odraslih udeležencev v prometu je torej tudi, da dodatno skrbijo za varnost te nadvse ranljive najmlajše skupine prometnih udeležencev. Otroci enostavno dojemajo stvari drugače. To je povezano z njihovim umskim, čustvenim in socialnim razvojem. Ne gre le za to, da še ne poznajo vseh pravil in imajo drugačno vidno polje, ampak je drugačen tudi njihov obseg pozornosti, bolj delujejo pod vplivom čustev, drugače dojemajo pravila in jih ne znajo posploševati in tudi ne znajo vnaprej predvidevati nevarnosti. To so področja, ki so za varno sodelovanje v prometu ključna.”

Mateja Markl, prometna psihologinja iz Javne agencije RS za varnost prometa (AVP)

Tako smo Krtki še enkrat spoznavali promet in prometna pravila. Skozi igro smo prepoznavali prometne znake, jih risali, opazovali in jih uporabili za lažje razumevanje recitacije,se igrali prometni spomin, izdelali avtomobile iz recikliranega materiala in si zapolnili dneve z razno raznimi dejavnosti, ki so nam obogatile dan.
Na sprehodu v prometu, smo bili vedno zbrani, vidni in previdni. Imeli smo tudi nekaj obiskov, katerih smo vedno veseli. Prometna pravila pa smo na petek zamenjali s športnimi.
Ob koncu tedna, pa so otroci pomagali dopolniti novičko s svojim znanjem:
– v prometu dvignemo roko, ko gremo čez cesto.
– se ne igramo na cesti z žogo in če nam »uteče« na cesto, ne gremo za njo.
– v prometu je semafor in znaki in se ne smemo igrat na cesti.

– starši morajo biti vedno zraven.
– v prometu moramo biti previdni.
– čez cesto ne smemo »laufat«, ampak moramo pogledat levo in desno in dvignit roko.
– treba je pogledat na levo in desno in če je avto blizu počakaš,da gre naprej al pa te spusti.
– vedno moramo počakat, če pride kakšen avto.
– naučil smo se nekaj znakov in da se moramo v avtu privezat s pasom.
– ko je luč rdeča počakaš, ko rumena se moraš pripravit in ko je zelena greš.
– ne smeš tečt čez prehod za pešce, pa poslušat moraš, če slišiš kakšen avto.
– ne smeš skozi rdečo, ko je na semaforju in v  avtu se moreš privezat in ne smeš piskat drugim, ki jih ne poznaš.
– prometni znaki nam povedo pravila v prometu, ki jih moramo poznat.
– v prometu se moraš lepo obnašat, se ne smeš igrat na cesti in se hecat in če nisi pripet, se ne smeš peljat z avtom.

Naj bo vaša pot v prometu previdna in varna.

Pripravili, Katja in Mateja