Skoči na glavno vsebino

Danes nas je v vrtcu presenetil prav posebni obisk, ki ga je naša Zajčica Nika kar težko že čakala. V našo igralnico sta vstopili dve zelo prijetni gospe, ki sta hkrati tudi Nikini noni, Jožica in Jelka. Ja, za Niko je bila to danes dvojna sreča, za vse nas pa prelep sprehod v njuno otroštvo in še globje v preteklost. S seboj sta nam prinesli pokazat veliko zanimivih predmetov, ki so jih uporabljali že njuni stari starši, in ki jih sedaj skrbno hranita. Med njimi ni manjkalo mlinčka za kavo, s katerim smo se tudi Zajčki preizkusili in poskušali zmleti zrnje. Morali smo priznati, da to ni tako preprosto, saj smo ob tem napenjali naše mišice. Pozabile nista niti na petrolejko, katero sta tudi same uporabljale v svojem ranem otroštvu, saj kot smo lahko slišali v tistih časih še ni bilo elektrike, brez katere si danes ne predstavljamo življenja. Veliko besed smo namenili tudi “peglajzlu”, kot mu pravimo po domače, torej likalniku. Ugotovili smo, da nima nobenega kabla, katerega bi priključili na elektriko, zato sta nam zelo natančno obrazložile, kako se ga je pripravilo za likanje in kako so to izvajali. Nona Jožica in nona Jelka sta se skozi fotografije, ki sta jih prinesle s seboj, tudi same vrnile v šolske klopi in podoživele tiste brezskrbne čase, ki so jih otroci preživljali v veliki večini zunaj v naravi, ne glede na to ali je bila mrzla zima ali vroče poletje. Povedali sta nam, da sta morale doma pomagati staršem pri vsakodnevnih opravilih in ko so vse postorili, je bil čas za igro. Seveda otroci takrat niso imeli igrač, tako kot jih imamo danes, po večini so pri igri uporabili vse tisto, kar so našli v naravi. Kdaj pa so jim mame sešile kako punčko in tako polepšale otroštvo. Zajčki smo kmalu spoznali, da življenje v tistem času ni bilo tako enostavno kot je danes, ko pritisnemo samo na pravo stikalo in že gori luč v vseh prostorih našega doma in vrtca.

Za konec bi se vsi skupaj radi zahvalili Nikini noni Jožici in noni Jelki, da sta nas popeljale v svojo zgodovino, ter vsaj košček spomina delile tudi z nami. Hvala Vama in vajin obisk bo tudi pri nas ostal v lepem spominu.

Za vrtec Most, Maja in Petra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dostopnost