Skoči na glavno vsebino

Današnji dan, deževen in jesenski, je Krtke popeljal v uvodno naravoslovno urico. Začeli smo jo s pogovorom o tem, kaj bomo tukaj sploh počeli, s čim se bomo ukvarjali, seveda pa nismo šli mimo tega, da ne bi skupaj ugotavljali kaj sploh naravoslovje je. Zelo hitro smo našli veliko pravilnih odgovorov in tako smo se lahko podali na pot po raziskovanju.

Ker je to naše prvo srečanje po dolgih počitnicah, smo se z mislimi vrnili nazaj v tisti čas, ko nas je močno grelo sonce, mi pa smo se veselo namakali v hladno morje. Spomin na morje smo obudili in ker si želimo še veliko let počitnice preživeti ob njem, smo razmišljali o tem kaj bi nam to lahko preprečilo. Ugotovili smo, da se na morju tudi dogajajo nesreče, ki ga lahko močno onesnažijo in tako ogrozijo življenje mnogih živali v morju in ob morju. Sami smo si v posodi ustvarili skalnato plažo, ter košček morja poln školjk. Prikazali smo nesrečo tankerja na morju, zaradi katere se je razlila nafta. Le to smo ustvarili z nekaj kapljicami bučnega olja. V te madeže je zaplaval tudi galeb, v našem primeru račje pero, ki je kot vsak dan prišel lovit ribe. Ti madeži so se prijeli na njegovo perje, ga zlepili in žal smo kmalu spoznali, da tak galeb nebi mogel več leteti in dolgo ne bi živel. Edina rešitev, da bi ta naš galeb ponovno lahko letel je, da mu operemo perje z toplo vodo in detergentom, ki topi mastne madeže. Zato smo mi uporabili detergent za posodo in naše perje oprali, da je bilo znova lepo, belo in se ni sprijemalo več. Galeb bi lahko znova poletel, ter si v morju nabiral hrano. Očistili pa nismo samo perja, z različnimi pripomočki smo poskusili očistiti tudi morje. Uporabili smo žličke, s katerimi smo madeže pobirali iz gladine, različne spužve, ki so jih vsrkale, vatirane blazinice, ki so tudi pripomogle k temu, da smo jih odstranili. Prelevili smo se v prave naravovarstvenike. Ob uspešnem zaključku naravoslovne urice se že veselimo našega naslednjega srečanja, kaj bomo pa takrat raziskovali pa zaenkrat ostaja še skrivnost…

Za vrtec Most, Petra.

 

  

Dostopnost