Skoči na glavno vsebino

Zopet je za nami eden tistih dni, ko preizkušamo, raziskujemo, odkrivamo, ter se ob tem lepo imamo. Danes smo naravoslovne urice začeli s pravljico, ki nosi prav poseben naslov: “Edvard in veliko odkritje”. Izbrala sem jo zato, ker tudi mi na naših srečanjih ves čas odkrivamo nekaj novega. Tokrat sem v igralnico prinesla nekaj vsakdanjih reči, ki jih naše mame uporabljajo v svoji kuhinji. Izbrala sem sol, poper, jajce in detergent za pomivanje posode. To so bili glavni pripomočki, da smo prikazali kako lahko jajce plava v vodi, ter uspešno prestrašili poper. Najprej smo preizkusili jajce v vodi in ugotovili, da potone na dno. Iskali smo rešitev, kako bi le to plavalo v vodi, ter po pogovoru, ki smo ga navezali na bazen in morje ugotovili, da nas slana voda boljše drži nad površjem. Zato smo vodi dodali kar veliko soli in naše jajce je res zaplavalo. Pri drugem poizkusu smo ustvarili zgodbo z juho, ki smo jo močno začinili s poprom. Ugotovili smo, da je ta ostal na površju, da se ni niti premešal z juho (v našem primeru vodo), niti stopil ali potonil na dno. Odločili smo se, da stvar vzamemo v svoje roke, ter med pripomočki izberemo in uporabimo detergent. Po kratkem razmisleku in zbranih predlogih, smo v detergent namočili kar naše prstke, ter se z njimi dotaknili površja juhe. V istem trenutku je poper zbežal na vse strani krožnika, nekaj pa ga je potonilo na dno. Ugotovili smo, da smo s tem ko smo detergent dodali naši juhi razbili vodno napetost, ki je ves čas držala poper na vodni gladini. Zopet smo bili uspešni raziskovalci, saj smo našli odgovore na naša vprašanja. Preizkuse smo uspešno izvedli, dosegli naše zastavljene cilje, saj jajce je splavalo in poper je zbežal. Našo naravoslovno urico smo zaključili še s kratko vremensko pravljico, ki je pisana na kožo vremenu, ki nas spremlja te dni. Ne želimo si pa, da bi v nalivu pozabili dežnik, kot se je to zgodilo jazbecu.

Za vrtec Most, Petra.

Dostopnost