Skoči na glavno vsebino

Veverica Mici in njena žalostna zgodbica o polomljenem rožnatem hranilniku nas je vodila skozi teden, ki je minil v znamenju zmanjševanja odpadkov. Najprej smo se srečali z razvrščanjem najrazličnejših odpadkov, prepoznavali smo iz kakšnega materiala oziroma snovi so narejeni, ter v kateri koš spadajo. Tako smo spoznali, da vsak smetnjak ima svojo barvo pokrova, ter nam že tako pove kaj spada vanj. Drug dan smo prisluhnili zgodbi veverice, si ogledali predstavo, ter se tudi sami vživeli v vloge nastopajočih. Da je bila zgodba poučna in imela svoj nauk boste lahko tudi sami presodili, saj jo bomo na kratko delili z vami. Veverici Mici se je po nesreči polomil pujsek, rožnati hranilnik, ki ji je bil zelo drag. Ni ga želela zavreči kot staro šaro, zato je iskala nekoga, ki bi ji znal pomagat ji ga popravit. Obiskala je svoje prijatelje, ter jih prosila za pomoč. Najprej je povprašala  zajčka vrtnarja, ki ji ni znal pomagati, šiviljo lisico, ki s svojo šivanko tokrat ni bila uspešna, mehanika volka, ki se je pujska skoraj lotil s kladivom, ter na koncu zavila v medvedovo popravljalnico. On je bil njen junak saj je z lepilom zalepil hranilnik, ki ji bo lahko še naprej krasil domek, ter shranjeval evre.
Iz te zgodbe smo se Zajčki naučili, da vsako pokvarjeno igračo ali predmet ni nujno, da takoj zavržemo med smeti, saj jo lahko tudi popravimo in še naprej uporabljamo. To je eden od ukrepov za zmanjševanje odpadkov, posvetili smo se tudi recikliranju, saj smo si iz odpadnega papirja in plastenke ustvarili čisto pravi hranilnik, kot ga je imela veverica Mici, ter odpadnemu materialu tako dodali zopet uporabno vrednost. Polepšali smo si tudi smetnjak, ki se nahaja v naši igralnici, nismo pozabili pa na ostale ukrepe, ki sodijo pod to temo. Sprehode po našem kraju smo izkoristili tudi v ta namen, da smo si ogledali kar nekaj krajev, kjer je zbranih več različnih zabojnikov za smeti. Največji med njimi je zagotovo ekološki otok pri Modreju, kjer smo svoje znanje le še utrdili in tako spoznali, da bomo sedaj znali pravilno ločevati odpadke, ter se trudili le te čim manj proizvajati. Naj še zaključimo z mislijo evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki se glasi:

“ENKRATNO JE STVARI UPORABLJATI VEČKRATNO.”

Za vrtec Most, Brigita in Petra.

Dostopnost