Skoči na glavno vsebino

V vrtec Dolenja Trebuša smo povabili mamo Nino z namenom, da nam predstavi delo v tovarni, kjer iz mleka predelujejo različne mlečne proizvode. Sama sicer dela v trgovini, kjer le-te prodajajo ter v muzeju v Kobaridu z muzejsko zbirko Od Planine do Planike, kjer je predstavljena dediščina planinskega pašništva in razvoj sirarstva. Na videoposnetku smo si lahko ogledali, kako se na planinah pase živina. Ugotovili smo, da je mleko krav, ki se pasejo na hribovitih območjih naše občine bolj kakovostno in predvsem bolj naravno, kot mleko krav izključno iz hlevske reje. Mama Nina nam je razložila, kako mleko pride od krave na kmetiji do tovarne. Slišali in videli smo, kako sir ročno naredijo v planini in kako s pomočjo strojev v tovarni. S seboj je prinesla zgibanke s fotografijami različnih mlečnih proizvodov ter poseben jogurt z medom, ki ga je večina od nas prvič poskusila. Za poučno in prijetno popestritev dopoldneva smo se mami Nini zahvalili z majhnim spominkom v obliki kravice.

Za vrtec Dolenja Trebuša, Alenka in Lea

Dostopnost