Mi smo otroci iz Mosta doma,
smo zdravi in srečni veselga srca.
Ti hojladrija drija drija hojladrijadrom,
ti hojladrija drija drija drom pom pom.

Od sove do sove po Mostu gremo,
da vid’mo kako je včasih bilo.
Ti hojladrija drija drija hojladrijadrom,
ti hojladrija drija drija drom pom pom.

Tu hiša je stara, tam mlinček stoji,
na jezeru barka, na barki pa mi.
Ti hojladrija drija drija hojladrijadrom,
ti hojladrija drija drija drom pom pom.

Iskrivi pogledi iskreno srce,
na Mostu lepo je, le pridte kdaj tje.
Ti hojladrija drija drija hojladrijadrom,
ti hojladrija drija drija drom pom pom.

To je pesmica, ki smo si jo Krtki prepevali, ko smo v preteklem tednu hodili na lov za sovicami, s pomočjo katerih smo postali pravi poznavalci zgodovine našega kraja. Podali smo se k sotočju Idrijce in Soče, ob poti na Modrejce splezali na apnenico in si ogledali vojaško pokopališče, v Modreju pa prisluhnili legendi o Sveti Luciji ter ugotovili, da tam izvira zdrava voda, ki ji pravimo Podgrmovka. Tudi našo garderobo smo okrasili s sovicami, z druge strani reke Idrijce pa smo narisali Most na Soči.  Za zaključek našega odkrivanja preteklosti, pa smo se danes odpravili v arheološki muzej na naši šoli, kjer smo z Mihovo pomočjo še podrobneje spoznali kako so živeli predniki v naših krajih.
Tako smo Krtki prehodili celotno pot “Čez Most po modrost” in se ob njej veliko naučili, z veseljem pa bomo po njej še koga popeljali.

Še enkrat pa hvala Mihu za res zanimiv ogled arheološkega muzeja.

Pripravili, Anita in Katja