Danes, 20. maja 2022, na rojstni dan Antona Janša, slovenskega pionirja slovenskega sodobnega čebelarstva, je Slovenija in z njo ves svet že petič obeležila svetovni dan čebel. Glavni namen svetovnega dne čebel je ozaveščanje svetovne javnosti o pomenu čebel in drugih opraševalcev za človeštvo v luči prehranske varnosti in svetovne odprave lakote ter skrbi za okolje in biotsko raznovrstnost. Glavna tema letos so mladi in čebelarstvo. Z obeležitvijo želijo nagovoriti mlade o pomembnosti  opraševalcev, njihove zaščite in učenja veščin čebelarjenja, ki se prenašajo iz roda v rod in so je izjemno pomembne za prihodnost čebelarstva.

Tudi v vrtcu v Podmelcu smo današnji dan posvetili čebelam in čebelarstvu. Obiskal nas je čebelar Branko, Rokov nono, ki je otrokom predstavil čebele, njihov življenjski krog in njihovo delo v panju. Pokazal in predstavil je tudi opremo, ki jo čebelar potrebuje pri svojem delu. Otroci so z zanimanjem opazovali najrazličnejše pripomočke, si ogledovali obleko in si natikali čebelarske klobuke na glave. Svet čebel je nazorno prikazal z modelom čebeljega panja in fotografijami notranjosti le tega. Da pa o medu nebi le govorili, je otrokom ponudil še sladki med, s katerim so se z veseljem posladkali. Otroci so imeli možnost, da so se tudi sami preizkusili pri izdelovanju satnice. Pri zabijanju žebljev so bili zelo spretni in so naredili kar dve satnici. Čebelar nam je podaril med, s katerim si bomo še dolgo sladkali čaj.

Čebelarju Branku se zahvaljujemo za lepo in poučno dopoldne.

Za vrtec Podmelec, Silvana