KAJ JE KULTURA? (Srečko Niedorfer)

“V zadrego me je spravil naš Jura,
ko me je vprašal, kaj je kultura.
Kultura je sladoled in da nanj v vrsti počakaš,
kultura je kahla in da v njo se pokakaš.
Je limonada in da počasi jo piješ,
in je igračka, dokler je ne razbiješ.
Kultura je knjiga in da jo vzameš v roke,
in je peščeni grad, dokler se ne podre.
Kultura je tudi, če kaj pojasniti skušaš,
in kulturen si ti, ker me poslušaš.”

Pesnik nas v tej pesmici na šaljiv in hudomušen način spomni, kaj vse je kultura. Tudi Krtki smo se preizkušali v kulturnem obnašanju in ugotovili, da kultura ne pozna meja in je vedno nekaj lepega.
Ker pa se nam bliža slovenski kulturni praznik, smo nekaj časa namenili tudi našemu največjemu pesniku, dr. Francetu Prešernu. Zgodba o Povodnem možu nas je tako pritegnila, da smo izdelali vsak svojo knjigo in se preizkusili tudi kot pisatelji in sestavljali svoje zaključke zgodbe.
Nekaj jih delimo tudi z vami:
»…potem sta onadva šla pod vodo in tam ji je Povodni mož nekaj lepega pokazal. Skupaj sta zaplavala daleč in sta tam živela. Zgradila sta si hišo in sta bila srečna.«
»…potopila sta se v Ljubljanico, vrtinec ju je potegnil. Potem so mornarji ju videli, ampak so ju samo gledali. Pod vodo sta onadva našla vodno kraljestvo in sta postala podvodna kralj in kraljica. Živela sta lepo in sta imela tri otroke. »
»…mogoče je imel Povodni mož eno moč in je Urško spremenil v morsko deklico. Ona je potem iz školjk začarala hišo za oba. Potem sta Povodni mož in Urška tam živela. Enkrat sta šla od doma, da si poiščeta hrano in stvari. Bila sta malo srečna.«
»…pod vodo sta naredila grad, Urška je postala kraljica. Ko je šla na sprehod po morju, je Povodni mož šel za njo. V gradu sta potem popila čaj. Nato sta šla spat in sta sanjala, da sta prišla ven iz Ljubljanice.«
»…Urška je potem rekla, naj gresta malo počivat. Povodni mož ni hotel, je hotel še plesati. Še enkrat sta se zavrtela. Povodni mož je potem Urško peljal nazaj ven iz vode.«
»…Urška je postala morska deklica in sta šla skupaj v morski grad. Tam sta se poročila in sta imela otroke. Bila sta srečna.«
»…Povodni mož je Urško peljal v svoj dom in sta tam živela do konca svojih dni.«
» …mislim, da je potem se Urški naredil morski rep. Potem je odplavala nazaj ven. Tam si je dobila enega drugega moža in sta bila srečna.«

V knjižnici pa smo se »preizkusili tudi v kulturnem obnašanju«. Knjižničarka Martina nam je namreč prebrala pravljico in nam predstavila knjižnična pravila. Ob zaključku obiska nas je pohvalila, saj smo se zares »kulturno odrezali«.
Ker pa smo si zelo dobro zapomnili, da so otroci Prešerna klicali dr. Fig, smo si iz njemu tako ljubega sadja, pripravili tudi sladico, Prešernove kroglice.
Ob zaključku tedna, pa smo se udeležili tudi skupne vrtčevske prireditve, da smo še tako obeležili slovenski kulturni praznik.
Petek pa so nam še dodatno polepšali prvošolčki, ki so za nas odigrali predstavo o dobrem snežaku.
Za nami so kulturno obarvani dnevi, zagotovo pa bomo vsaj delček tega prenesli tudi v naše domove.

Pripravili, Katja in Mateja