Skoči na glavno vsebino

Krtki smo raziskovali in spoznavali pot mleka od kmetije do mlečnih izdelkov na naših mizah. Po pregledovanju knjig in pogovoru  smo ugotovili, da bo najbolje vzeti pot pod noge in se prepričati na licu mesta. K svojim starim staršem nas je najprej povabila naša Zala. V njihovem hlevu smo si ogledali krave, a Zalin nono nam je pojasnil, da njihove krave s svojim mlekom nahranijo le teličke. Seveda smo to lahko tudi videli, saj je štirinajstdnevni teliček z velikim apetitom sesal pri svoji mami kravi. Teden se je nadaljeval z likovnim ustvarjanjem in v naši garderobi smo na ogled postavili za cel pašnik krav. Za kaj vse je dobro mleko, pa smo ugotavljali tudi s pomočjo na  novo naučene pesmice.
A nekaj nam še vedno ni dalo miru. Zato smo spet vzeli pot pod noge in krenili proti Stopcu. Na kmetiji pri »Tofcevih« smo se na lastne oči prepričali, da vse tisto, o čemer smo brali v knjigah, zares drži. Z njihove kmetije namreč vsak drugi dan odvažajo mleko v bližnjo mlekarno, saj imajo v hlevu kar 35 krav mlekaric. Ogledali smo si še cisterno za mleko, molzni boks in vstopili tudi v staro “štalo”, kjer bivajo telički. Prijazna gospodarica nas je popeljala po celotni poti, od krave do mleka, in potrpežljivo odgovarjala na vsa naša vprašanja.  In tako nam je uspelo najti odgovor tudi na vprašanje, ki smo si ga zastavili pred začetkom izvajanja sklopa: » Od kje prihaja mleko in kakšna je njegova pot?«

Pripravili, Katja in Mateja

Dostopnost