Skoči na glavno vsebino

24. april že četrto leto zapored zaznamuje dan, posvečen problematiki zavržene hrane. Glavni cilj aktivnosti, ki potekajo na ta dan, je posameznike spodbuditi k zmanjševanju in preprečevanju nastajanja zavržene hrane. Letošnja kampanja ob slovenskem dnevu brez zavržene hrane spodbuja, naj zbudimo svojo hranozavest ter s hrano ravnamo varčno.

Povprečen Slovenec namreč po podatkih Statističnega urada v enem letu zavrže okoli 72 kilogramov hrane.
Največ odpadne hrane nastaja :
– gospodinjstvih (47 %)
– gostinstvo in strežba hrane s 37 %
– trgovina z živili z 9 %
– proizvodnja hrane s 7 %.

Ključni koraki za manj zavržene hrane so:
– da načrtujemo svoje obroke,
– kupujemo lokalno, trajnostno hrano,
– ostanke hrane uporabimo za pripravo novih jedi.

Vse skupine iz našega vrtca smo se priključile tej akciji. Ves teden že beležimo, koliko hrane zavržemo ob kosilu. Graf vseh skupin si lahko ogledate v garderobi vrtca.
Danes pa smo se odločili, da kruha in mleka, ki nam je ostal pri zajtrku, ne bomo zavrgli, temveč ju bomo ponovno uporabili. Polžki, Miške in Pikapolonice smo tako pripravile kruhov šmorn, Zajčki in Krtki pa smo spekli šnite. Uživali smo tako v pripravi, v okušanju pa še bolj. Najbolj od vsega pa nas veseli dejstvo, da smo dan zaključili brez zavržene hrane. Bravo mi!

Za vrtec pripravila, Brigita

Dostopnost