V mesecu septembru in oktobru poteka projekt Nacionalni mesec skupnega branja. V skupini Račke smo se odločili sodelovati s starši, starimi starši in šolarji, da se preko branja zgodbic še bolj povežemo in spoznamo. Za začetek smo morali ugotoviti kako knjige sploh nastanejo in kdo pravljice obudi v življenje. Tako sta nas na podružnični šoli Podmelec obiskala pisateljica Barbara Vuga in ilustrator Marko Rop, ki sta avtorja srčne Zgodbe o drevesu. Otrokom sta predstavila pot nastajanja knjige od ideje do končnega izdelka. Avtorica zgodbe je pripovedovala zgodbo ob ilustracijah, ki so otroke s svojo značilno modro barvo spominjale na njim znane kraje. Tako so otroci lahko prepoznali reko Sočo in Most na Soči, kjer ima pisateljica Barbara svoje korenine in tudi svoje najljubše drevo, ki je navdahnilo nastanek te zgodbe o sodelovanju. Sporočilo zgodbe se je dotaknilo vsakega izmed nas in nas spomnilo, da smo najmočnejši ravno takrat, ko stopimo skupaj in se veselimo skupnih uspehov.  Po pripovedovanju se je predstavil tudi ilustrator Marko Rop in otrokom pokazal nekaj njegovih prvih risbic, ki jih je risal še kot otrok. Seveda je bila to zelo velika spodbuda, saj smo ugotovili, da tudi v vrtcu znamo risati, kot Marko, ko je bil še majhen. Prijetno druženje smo zaključili z risanjem pravljičnih dreves, ki so bila najrazličnejših oblik in barv, saj se v pravljici in skozi ilustracijo izpolni čisto vsaka želja. Nekatera so imela ptičje krmilnice, jagode na mesto listja, druga rože ob deblu, tretje pa je grelo sonce, da je pod drevesi nastala prijetna senca.  Avtorica sama pravi, da je knjiga poklon Soški dolini in zato nas še bolj veseli, da smo zgodbo lahko doživeli v družbi obeh ustvarjalcev. Hvala Barbari in Marku za pravljično popotovanje od Mehike do Podmelca.

za vrtec Podmelec, Špela Krivec